Karolina Lukaszewicz

Utwórz swoją wizytówkę
Blog > Komentarze do wpisu
From wreck to world-class

 

Zazwyczaj kiedy słyszy się muzeum Wazy, pierwsze skojarzenie... o nie ale nuda muzeum Jana III Wazy, albo inaczej....muzeum waz i wazonów.

A tymczasem muzeum Vazy w Sztokholmie jest jednym z najpopularniejszych muzeów na świecie, na dodatek jest to obiekt w którym znajduje się jedyny zachowany ( w 95%) okręt z XVII ....który miał zaatakować UWAGA!!...Polskę.

 Bitwa pod Oliwą za bardzo Szwedom nie wyszła i z tym chyba zgodzi się każdy...może byłoby inaczej gdyby potężny okręt Vasa budowany specjalnie na tą bitwę nie zatonął...

Wielki Vasa to 400 ludzi pracujących przy jego budowie, to 64 działa, to 1200ton i 15 minut dziewiczego rejsu...

...odnaleziony po 333 latach wydobyty i konserwowany przez 17 lat poprzez spryskiwanie glikolem polietylenowym oraz utrzymanie w muzeum odpowiedniej wilgotności.

Museum jest niezwykłe, bo oprócz widoku okrętu z XVIIw...jest 9 sal powiązanych tematycznie, są kościotrupy, są doskonale odtworzone twarze załogi ( nawet pot na czole widać), a sam budynek robi także wrażenie, bo jest on 3 piętrowy i z każdego piętra można podziwiać okręt, a po za tym możecie się tam dowiedzieć czemu i jak zatonoł Vasa.

Znaleziony filmik okręcie Vasa. 

poniedziałek, 09 sierpnia 2010, karolinajoanna88
Tagi: Vasa sztokholm

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: